DALŠÍ INFORMACE
První setkání
První setkání je seznamovací - je to spíše nezávazné seznámení člověka s člověkem. Popovídáme si o tom, co vás do terapie přivádí, jaké máte potřeby, cíle případně obavy. Zároveň se mě můžete zeptat na všechno, co vám usnadní vaše rozhodování v tom, zda chcete na terapii docházet.
Vy máte možnost vidět, jakým způsobem pracuji a jak se při prvním setkání cítíte. Rozhodnete-li se v terapiích pokračovat, začíná společná cesta objevování cest ke změnám, které mohou postupně vést k větší radosti a lehkosti. Výstupem prvního setkání bude rozhodnutí, zda oba chceme a můžeme zahájit společnou terapeutickou práci.
KBT přístup
KBT je efektivní terapeutická metoda, která propojuje myšlenky, tělesné projevy, emoce a chování. Společně se podíváme na vaše myšlenkové vzorce a najdeme nástroje, které vám pomohou získat zpět kontrolu nad vlastním životem. V terapii vytvoříme bezpečné a otevřené prostředí, kde můžete sdílet své obavy, nejistoty a cíle - a kde pracujeme na tom, aby se váš život stal takovým, jaký si přejete.
Terapie je strukturovaná, systematická, účinná, vědecky podložená, zaměřená na konkrétní problémy, změny s důrazem na aktivní zapojení klienta a dosažení stanovených cílů.
Kde jinde hledat péči terapeuta, klinického psychologa nebo psychiatra
Obsáhlý seznam sociálně-zdravotních služeb pro podporu lidí s duševními obtížemi naleznete na webových stránkách projektu Nevypusť duši. Také na webových stránkách projektu Opatruj.se najdete množství velmi užitečných informací a kontakty na odbornou pomoc.
Nemám-li volnou kapacitu, zpravidla doporučuji psychoterapeutický adresář České asociace pro psychoterapii a webové stránky projektu Terapie.cz nebo Hedepy.cz, kde je možné najít psychoterapeuta (odborníka) dle svých preferencí. V článku psychoterapeutky Elišky Remešové naleznete užitečné informace o tom, co vše je dobré zvážit při hledání vhodného psychoterapeuta.
V Národním registru poskytovatelů zdravotních služeb naleznete adresář vhodný pro vyhledávání psychiatrů, klinických psychologů, psychoterapeutů a dalších odborníků podle místa výkonu praxe.
Krizové služby a kontakty
Tyto kontakty pro Vás mohou být užitečné v případě, že jste Vy nebo Váš blízký v krizové situaci a potřebujete okamžitou pomoc nebo podporu. Na krizových linkách můžete o svém problému mluvit i anonymně.
Centrum krizové intervence:
- Nabízí psychiatrickou či psychologickou pomoc dospělým lidem s akutními obtížemi. Pomoc nabízí rychle, bez předchozího objednání, 24 hodin denně.
- 284 016 110 - pouze kontaktní telefon do ambulance.
- Psychiatrická nemocnice Bohnice Ústavní 91, 181 02, Praha 8
- Krizová linka CKI - 284 016 666
Krizové centrum RIAPS:
nepřetržité pohotovostní služby, ambulantní konzultace, na které je možné se předem objednat
Chelčického 39, 130 00 Praha 3, +420 222 586 768
Krizové linky (bezplatné)
- Pražská linka důvěry: 222 580 697 (nonstop), pomoc také na e-mailu (linka.duvery@csspraha.cz) či chatu (chat-pomoc.cz)
- Linka bezpečí (Sdružení Linky bezpečí): 116 111 (nonstop), ZDARMA
(pomoc pro děti, mládež a studující do 26 let). - Linka pro rodinu a školu (Cesta z krize): 116 000 (nonstop), ZDARMA
(pomoc dospělým ohledně dětí - pro rodiče, příbuzné, učitele, vychovatele). - Linka první psychické pomoci (Cesta z krize): 116 123 (nonstop), ZDARMA
(krizová pomoc pro dospělé). - Linka pomoci obětem kriminality a domácího násilí (Bílý kruh bezpečí): 116 006 (nonstop), ZDARMA (pomoc pro oběti a pozůstalé).
Linky pro seniory:
- Linka pro seniory (Elpida): 800 200 007 (denně 8-20:00), ZDARMA, email: linkasenioru@elpida.cz
- Senior telefon (Život 90): 800 157 157 (nonstop), ZDARMA.